Okolica

Nasza agroturystyka na Mazurach jest idealnym miejscem wypadowym do takich miejsc jak:

GRUNWALD – niewielkie muzeum i mała sala kinowa, w której wyświetlany jest odcinek filmu „Krzyżacy” przedstawiający przebieg bitwy. Dom położony jest dokładnie w miejscu, gdzie 13 lipca 1410 roku znajdował się namiot króla Władysława Jagiełły. Opis bitwy pod Grunwaldem.

OLSZTYNEK – jedno z największych muzeów budownictwa ludowego w Polsce (skansen), gdzie zgromadzono drewniane budowle z Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy.

POLE GOLFOWE W NATERKACH – 18-dołkowe pole golfowe Mazury Golf & Country Club. Pole klasy mistrzowskiej (par 72). Projekt pola został wykonany przez najstarszą na świecie firmę architektów pól golfowych – Hawtree Ltd. z Wielkiej Brytanii z Martinem Hawtree na czele. Podstawowym założeniem projektanta było wykorzystanie nadzwyczajnej urody warmińskiego krajobrazu bez zbytniej ingerencji w przyrodę. Różnorodność ukształtowania terenu pola MG&CC oraz jego nietuzinkowa lokalizacja sprawiają, iż jest ono niezwykle interesujące dla graczy – zarówno tych bardziej doświadczonych jak i początkujących. Pole jest znakomicie dostosowane do poziomu oraz zaawansowania graczy. Dzięki licznym naturalnym i sztucznym przeszkodom pole golfowe w Naterkach należy do najciekawszych, ale zarazem najtrudniejszych lokalizacji w Polsce. p

PARK KRAJOBRAZOWY DYLEWSKIE WZGÓRZA – niebieski szlak przebiegający obok pensjonatu w Ulnowie zaprowadzi nie tylko do pól Grunwaldu, ale także do Wzgórz Dylewskich (krótsza droga wiedzie przez Frygnowo). Teren parku jak i obszary przyległe rekomendujemy jako doskonałe miejsce do organizowania wycieczek rowerowych z Ulnowa. Na obszarze parku znajduje się najwyższe wzniesienie na Pojezierzu Mazurskim (312 m. n.p.m.) ze wspaniałym punktem widokowym. W odległości 3 km od punktu położone jest Francuskie Jezioro, będące rezerwatem florystycznym – ochrona wierzby borówko listnej oraz fragmentu buczyny pomorskiej.

REZERWAT ŹRÓDŁA RZEKI ŁYNY – warto wybrać się do malowniczego rezerwatu i po drodze zobaczyć cmentarz niemiecki z okresu I W.Ś. w Orłowie.

KANAŁ ELBLĄSKI – system żeglugowy łączący szereg jezior okolic Ostródy z Elblągiem i Iławą. Najciekawszym pod względem technicznym jest odcinek Ostróda-Elbląg. Znajdują się tam jedyne w Europie i jedyne czynne w świecie urządzenia techniczne zwane pochylniami. Za pomocą tych urządzeń statki na odcinku 9,6 km pokonują różnicę poziomu wody wynoszącą 99,5m drogą lądową na platformach kolejowych. W sezonie letnim na odcinku Ostróda – Elbląg odbywa się regularna żegluga.

MALBORK – zamek w Malborku stanowi unikat w skali europejskiej. Jest to największa gotycka twierdza w Europie, z ponad 20 ha obwarowań, wyrastająca na prawym brzegu Nogatu.

GIERŁOŻ – „WILCZY SZANIEC” – mieściła się tu słynna kwatera główna Adolfa Hitlera. Twierdzę budowano od 1940r. Na obszarze 2,5 km2 powstało 80 budowli, w tym 50 bunkrów. Hitler wraz z naczelnym dowództwem sił zbrojnych przebywał tu z krótkimi przerwami od 1941r. Kwatera Fuhrera, która znajdowała się prawdopodobnie po północnej stronie linii kolejowej, posiadała, podobnie jak siedziba Bormanna czy Goringa, super zabezpieczenia w postaci żelbetowych ścian grubości 8 m i systemu tuneli. 20 VII 1944r. przeprowadzono w Gierłoży nieudany zamach na Hitlera, kierowany przez płk. Clausa von Stauffenberga. Umieścił on bombę pod stołem, za którym zasiadał Fuhrer. Eksplozja zabiła dwie osoby, raniła dwanaście, ale samemu Hitlerowi nic się nie stało i jeszcze tego samego dnia mógł przyjąć Mussoliniego. W ramach represji stracono 5 tys. osób podejrzanych o powiązanie ze spiskiem. Na wieść o zbliżaniu się Armii Czerwonej, w listopadzie 1944r. dowództwo opuściło Wilczy Szaniec,  a 24 stycznia 1945r. wycofujące się wojska IV armii niemieckiej wysadziły wszystko w powietrze. Dziś obejrzeć można to, co ocalało: bunkry oraz schrony w różnym stanie.